Kymsoten Lasten terveyspalveluiden tilat saivat piristystä eläinmaalauksista
Kymsoten Lasten terveyspalveluiden tilat, joissa toimivat lasten kehitykselliset palvelut ja lastenpsykiatria, kaipasivat väriä ilahduttamaan nuoria asiakkaita. Sisustusarkkitehdin ilmeikkäät seinämaalaukset tekevät tiloista viihtyisämmät ja auttavat pieniä asiakkaita suunnistamaan käytävillä.
Inspiraatio Suomen luonnosta
Maalaukset suunniteltiin ja toteutettiin Kymenlaakson keskussairaalan lastenosastojen tuki ry:n tilauksesta ja Karhulan koulun oppilaiden taksvärkkikeräyksen tuella. Seinämaalauksilta toivottiin tilan elävöittämistä ilman, että siitä tulee rauhaton. Lasten terveyspalveluiden tiloissa asioi myös teinejä, joten maalauksista ei haluttu liian lapsekkaita. Maanläheiset värit ja kuvitusten neutraali tyyli tekevät tiloista kutsuvat monenlaisille asiakkaille.
Maalaukset on teemoitettu erilaisten suomalaisten luontomaisemien mukaan: majavat ja joutsenet viihtyvät veden äärellä käytävässä, ja odotustilan kuusimetsässä, pellon laidalla hirvi, ilves ja kurjet pitävät seuraa vuoroaan odottaville asiakkaille. Maalaukset edistävät tilojen hahmottamista ja esimerkiksi lyhentävät pitkiä valkoisia käytäviä visuaalisesti. Samalla stilisoidut eläinhahmot istuvat hyvin tilojen sisustukseen.

Käyttäjälähtöinen suunnittelu tuottaa tulosta
Seinämaalaukset jatkavat Kymenlaakson keskussairaalaan tehtyjen teippausten ja maalausten visuaalista ilmettä. Materiaaliksi valittiin kulutusta ja pesua kestävä M1-luokiteltu seinämaali.
Kuvitukset tehtiin osallistavan suunnittelun periaatteita noudattaen ja asiakasta kuunnellen. Maalaustyö tehtiin keskellä yksikön arkea, mikä aiheutti omat haasteensa työn järjestelylle, mutta yhteistyö henkilökunnan kanssa oli onneksi sujuvaa.
Käyttäjät ovat ottaneet tilan omakseen ja lapsia on jopa vaikea suostutella lähtemään odotustiloista. Erityisessä suosiossa on ollut koroke, jonka päälle maalattu maisema kannustaa lapsia leikkimään, kiipeämään ja tutkailemaan ympäristöään.

Vastuuhenkilö:
Tuulianna Uimonen
Lue lisää
Kerrostalo puuverhouksella
Uudelle Ojalan alueelle valmistui puuverhottu asumisoikeusasuntokohde, jonka arkkitehtuuri on saanut vaikutteita 1950-luvun asuntorakentamisesta.
Kerrostalo puuverhouksellaUusia opiskelija-asuntoja Kotkan keskustaan
Kotkan keskustaan suunnittelemissamme opiskelija-asunnoissa on tilavat parvekkeet ja sauna merinäköalalla. Kampusmuutoksen myötä kaupunkirakenne on täydentynyt laadukkaalla ja näyttävällä uudisrakennuksella.
Uusia opiskelija-asuntoja Kotkan keskustaanLisäkerros ja julkisivuremontti Tamperelaiseen kerrostaloyhtiöön
Suunnittelimme kahteen Tamperelaiseen taloyhtiöön lisäkerrokset, joissa puretun vesikaton ja ullakon tilalle rakennettiin uusia asuinhuoneistoja. Kohteet valmistuivat talvella 2024-25.
Lisäkerros ja julkisivuremontti Tamperelaiseen kerrostaloyhtiöön